Rebecca Solnit Sözleri ve Alıntıları - AlıntıSöz

Rebecca Solnit Hakkında

(24 Haziran 1961 doğumlu) Rebecca Solnit yaşayan bir yazar , San Francisco , California . O çevre, siyaset, yerinde ve sanat gibi konuları, çeşitli yazmıştır. Solnit bir katkıda editörü Harper Magazine o dergisinin "Easy Chair" kompozisyon yazar iki aylık.

Gençliği ve eğitimi

Solnit büyüdü Novato , California. "Ben bir hırpalanmış küçük çocuktum," onun çocukluk dedi. "Ben her şeyi kadınsı ve dişi ve benim cinsiyet nefret bir gerçekten şiddetli bir evde büyüdüm." O tamamen lise atlanır, ne zaman, onuncu sınıfa kadar götürdü kamu okul sisteminde alternatif bir ortaokul olarak she kayıt geçti GED . Bundan sonra o genç üniversitede alındı. O 17 yaşındayken o okumaya gittim Paris'e , Fransa. O sonuçta Kaliforniya'ya geri döndü ve onu kolej eğitimini tamamladı San Francisco Eyalet Üniversitesi . Daha sonra master derecesi aldı gazetecilik gelen , Kaliforniya Üniversitesi Berkeley 1984 yılında ve 1988 yılından bu yana bağımsız bir yazar olmuştur.
Kariyer
Aktivizm

Solnit çevresel ve üzerinde çalıştı insan hakları ile özellikle, 1980'lerden beri kampanyalar Batı Shoshone adlı kitabında Savage Düşler ve Bush döneminin boyunca savaş karşıtı eylemciler ile açıklandığı gibi., 1990'ların başında Savunma Projesi O ilgi tartışmıştır içinde iklim değişikliği ve çalışmaları 350.org ve Sierra Kulübü olarak, ve kadın hakları , özellikle kadına yönelik şiddet .
Yazma

Onun yazma da dahil olmak üzere, ve çevrimiçi baskı çeşitli yayınlarda yer aldı Harper Dergisi ve Tom Engelhardt 'ın web Tomdispatch.com.

Solnit sayıda müze katalogları ve antoloji on üç kitabın yazarı yanı sıra denemeler olduğunu. Onun 2009 kitap Hell Dahili A Paradise: tarafından yayınlanan: "Notlar Bad Hava ve iyi Hükümeti Afet Kullanımı" Afet Ortaya Olağanüstü Topluluklar bir adlandırılan deneme olarak başlayan Harper gün dergisi Katrina Kasırgası vurdu Körfez sahil . Bu kısmen esinlenerek 1989 Loma Prieta deprem Solnit olarak tanımlanan, "olağanüstü bir fırsat ... gündelik hayatın durma noktasına zemin ve insanlar etrafına baktı ve aşağı hunkered bir an". Yönetmen ile bir görüşmesinde Astra Taylor için BOMBA dergisi, Solnit Hell Dahili bir cennet radikal temasını özetledi: "Ne afetler olur bir anarşist hiç sivil toplumun zaferi ve kurumsal otoritenin başarısızlık hakkında inanmak istediği her şeyi gösteriyor."
Ödüller ve tanıma

Solnit iki aldı NEA Edebiyat bursları, bir Guggenheim Bursu , bir Lannan edebiyat bursu ve 2004 Kablolu sanat ve beşeri bilimler teknolojinin etkileri üzerine yazma için Rave Ödülü. 2010 yılında Utne Okuyucu dergisinin biri olarak Solnit adında "Your World Değişiyor 25 Visionaries". Her Faraway Yakın (2013) bir aday Ulusal Kitap Ödülü , ve 2013 için aday Ulusal Kitap Eleştirmenleri Ödülü .

Gölgeler Nehri için, Solnit 2004 ile onurlandırıldı Ulusal Kitap Eleştirmenleri Eleştiri Ödülü ve 2004 yılı Sally Hacker Ödülü Teknoloji Tarihi Derneği geniş bir kitleye doğru akademi ötesine ulaşır olağanüstü burs onur. Solnit da Harvard'ın verildi Mark Lynton Tarihi Ödülü Gölgeler River 2004 yılında.

Solnit kredi Eduardo Galeano , Pablo Neruda , Ariel Dorfman , Elena Poniatowska , Gabriel Garcia Marquez'in , ve Virginia Woolf çalışmalarını etkilemiş yazarlar gibi.
Gayri tanıma

Solnit vadeli arkasında kavramı ile yatırılmaktadır mansplaining , bir alışkanlık haline cinsiyete dayalı küçümseyen dil stili "kısa bir süre onu Nisan 2008 blog yazısı sonra ortaya Erkekler Me şeyler açıklayın o icat etmedi, ancak, " portmanto sözcüğe. terimi beri yaygın olarak kabul edilmiştir.