Sadettin Ökten Sözleri ve Alıntıları - AlıntıSöz

Sadettin Ökten Hakkında

Beyazıt/Soğanağa'da bir apartman dairesinde dünyaya gelmistir. 1949 senesinde Koska'daki Koca Ragıp Paşa İlkokulu'na okumayı bildiği için ikinci sınıftan başlayan Ökten'in ikinci okulu ise, başlangıçta Arapça, daha sonrasında Kabataş, Darüşşafaka ve Vefa Lise(leri)'sinin unutulmaz edebiyat hocası ve İmam Hatip okullarının kurucusu Mahmud Celaleddin Ökten'in yani babasının dost sohbetleridir. Fikir yapısında önemli bir yeri olduğunu söylediği Nureddin Topçu dahi bu meclistendir ki, Ökten onun her sözünün, kendisi için çok büyük değeri haiz olduğunu belirtmektedir. Nitekim Teknik Üniversite yıllarında ilgisinin edebî alanlara kayması üzerine Topçu'nun ikazı ona üniversitesini bitirmesi için ciddi bir şevk vermiştir. Hatta Topçu'nun Hz. Ömer sevgisi, hazretin kendisine Ömer Sadü'd-din olarak seslenmesine sebeb dahi olur. 1953 senesinde Vefa Lisesi'ne kaydolan Ökten, lise tahsilini tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi'ni kazanır.

1964'de de İTÜ İnşaat Fakültesi'ni bitirmiştir. Aynı yıl İTÜ Mimarlık Fakültesinde akademik hayata başlamış, 1971 - 73 yıllarında iki yıl süre ile ABD'de misafir doktora öğrencisi olarak bulunmuştur. 1977'de doktor ünvanını alan Sadettin Ökten 1979 - 80 akademik yılında Belçika'da araştırmalar yapmış ve 1982'de doçentliğe yükseltilmiştir.

1985 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'ne geçmiş, 1989'da profesör olmuş ve 2004 yılında da kendi isteğiyle emekliye ayrılmıştır.
Yüksek inşaat mühendisi çıkmasına rağmen "şehir ve medeniyet" özellikle de "İslâm Medeniyeti" konularındaki entelektüel birikimiyle nice söylemlere imza atan Prof. Dr. Saadettin Ökten, halen bu alanlarda devam etmektedir.